Підготовка до здачі аналізів

 

Підготовка пацієнта до лабораторних досліджень

 

Загальні положення

Гарантія точності результатів аналізів – це не тільки професійне обладнання та високваліфікований персонал лабораторії. Важливою умовою, що гарантує  достовірний результат аналізу, є правильна підготовка пацієнта безпосередньо до здачі аналізу. Багато факторів (дієта, фізичне навантаження, емоційний стрес, прийом лікарських засобів, добові коливання деяких показників) можуть впливати на результати лабораторних досліджень. Тому пацієнтам для отримання точних результатів необхідно суворо дотримуватись всіх рекомендацій та вимог щодо підготовки до здачі аналізів.

Підготовка пацієнта до лабораторних досліджень крові

http://www.invivo.zt.ua/images/646-fb5c81ed3a220004b71069645f112867.png

Для виключення факторів, які впливають на результати дослідження, при підготовці до здачі загального аналізу крові, біохімічних аналізів, дослідження згортувальної системи крові, гормонів, онкомаркерів, серологічних досліджень на сифіліс, гепатити треба дотримуватись таких правил:

 • Кров для лабораторних досліджень рекомендовано здавати вранці натщесерце після нічного 12-годинного голодування;
 • Напередодні аналізу необхідно утримуватись від фізичних навантажень, прийому алкоголю та ліків (за можливістю), вживання жирної їжі;
 • Лягти спати в звичайний час і піднятися не пізніше ніж за 1 годину до взяття крові;
 •  Вранці після під’йому утримуватись від куріння;
 • Якщо існують труднощі з відміною ліків, необхідно повідомити про це лікаря або лабораторію;
 • Кров слід здавати до проведення рентгенологічного, ендоскопічного, ректального дослідження, фізіотерапевтичних процедур;
 • Безпосередньо перед взяттям крові необхідно виключити фізичне навантаження (біг, під’йом по сходах), емоціональне збудження, відпочити 10-15 хвилин.

Кров для дослідження гормонів краще здавати в ранкові години, так як протягом дня відбуваються коливання показників деяких гормонів в крові. Пролактин рекомендовано здавати в перші 2 години після пробудження, необхідно 2 години перед дослідженням знаходитись в стані спокою, напередодні виключити фізичне навантаження.

 

Підготовка пацієнта до лабораторних досліджень сечі

http://www.invivo.zt.ua/images/273-09dd8c2662b96ce14928333f055c5580.png

 

Загальний аналіз сечі

Напередодні здачі аналізу сечі необхідно утриматись від фізичних навантажень, прийому алкоголю, лягти спати в звичайний час. Для загального  аналізу сечі збирають всю першу ранкову порцію сечі в сухий, чистий промаркований (прізвище, ім’я, по-батькові) пластиковий  контейнер (стерильний одноразовий контейнер для сечі)  після ретельного туалету зовнішніх статевих органів. Контейнер щільно закривають кришкою. Доставляють у лабораторію протягом 90 хвилин з моменту сечовиділення. Бажано, щоб попереднє сечовипускання було не пізніше, ніж у 2год. ночі.

 

Аналіз сечі на цукор

Необхідно зібрати добову сечу, пацієнт збирає всі порції сечі, виділені за 24 години. Вранці пацієнт першу порцію сечі виливає в унітаз. Далі протягом доби збирає всю виділену сечу в ємність об’ємом 3л, включаючи порцію сечі вранці наступного дня. Протягом всього часу збору сечі вона має зберігатися в холодильнику. Після збору всієї сечі її ретельно перемішують і відливають в окремий чистий пластиковий  контейнер приблизно 100мл сечі, цей контейнер маркують із зазнгаченням ПІБ пацієнта та добового об’єму сечі і доставляють в лабораторію.

 

Підготовка пацієнта до лабораторних досліджень калу

http://www.invivo.zt.ua/images/41-8266e4bfeda1bd42d8f9794eb4ea0a13.png

Перед збором калу для загально-клінічного дослідження (копрограми) необхідно відмінити медикаменти, які впливають на зовнішній вигляд калових мас та посилюють перистальтитку кишковика. Це усі послаблюючі засоби, препарати заліза, вісмуту, барію, засоби, що вводяться в ректальних свічках. Не рекомендується збирати кал у жінок під час менструації. Не можна досліджувати кал після клізми. Для паразитологічних досліджень калу спеціальна підготовка не потрібна.

Пацієнт після дефекації бере з різних місць калових мас ложечкою шматочки кала і переносить їх в пластиковий контейнер з кришкою. Контейнер маркується (ПІБ пацієнта) і доставляється в лабораторію для загально-клінічного дослідження калу (копрограма) або дослідження калу на яйця глист та найпростіші  протягом 2 годин після забору.Неприпустимо приносити кал на дослідження в картонних коробках.

 

Підготовка пацієнта до лабораторних досліджень зіскоба на ентеробіоз. 

Зіскоб проводять вранці, до дефекації ( у жінок до сечовиділення). Паличкою з ватним тампоном на кінці, змоченим кип’яченою водою кімнатної температури, проводять обережне зіскоблювання з поверхні складок навколо ануса і в нижніх відділах прямої кишки. Отриманий матеріал поміщають в пластмасовий  контейнер, щільно закривають кришкою і доставляють в лабораторію.

 

Підготовка пацієнта до лабораторних досліджень матеріалу з урогенітального тракту.

 

http://www.invivo.zt.ua/images/577-4a47a0db6e60853dedfcfdf08a5ca249.png

 Ми рекомендуємо дотримуватись слідуючих правил:

- За три доби до проведення дослідження  виключити прийом алкоголю, статеве життя;

- За три доби уникати  місцевого використання антисептиків, антибактеріальних (протигрибкових) препаратів (для жінок вагінальне введення свічок, таблеток, мазі, тампонів; для чоловіків-інстиляціі уретри);

- Безпосередньо перед забором матеріалу утримуватись від сечовипускання протягом 2-3 годин;

- Протягом двох тижнів не приймати антибактеріальних препаратів;

- Перед забором матеріалу для мікроскопіі урогенітального мазка бажано не проводити туалет зовнішніх статевих органів в день здачі аналіза;

- Матеріал не здається під  час менструації;

Забір матеріалу з урогенітального тракту у дітей, жінок , які не живуть статевим життям,у вагітних проводиться тільки лікуючим лікарем.

 

Підготовка пацієнта до лабораторних досліджень матеріалу з ротоглотки.

http://www.invivo.zt.ua/images/851-602e8f042f463dc47ebfdf6a94ed5a6d.png

При заборі матеріалу з ротоглотки (бактеріологічне, мікроскопічне та ПЛР-дослідження) безпосередньо перед забором не можна: пити. Їсти, полоскати рот,горло, чистити зуби, палити.

 

Підготовка пацієнта до лабораторних досліджень сперми.

http://www.invivo.zt.ua/images/429-586e508f161f26ce94633729ac56c602.png

СПЕРМУ для аналізу рекомендується здавати після 3-5 денного утримання від статевих зносин. В ці дні не рекомендується приймати лікарські препарати , алкоголь, палити, а також проводити масаж  простати. Протягом  тижня виключити теплові процедури такі як сауна, солярій.

 

ЯК ОТРИМАТИ РЕЗУЛЬТАТИ?

Результати досліджень Ви можете отримати:

 • Факсом;
 • На свою електронну адресу;
 • On-line на сайті;
 • Забрати бланки відповіді  у  пункті забору матеріалу.